“DVEŘE JSOU OTEVŘENY”, DOBRÝ DEN

První dojem je důležitý nejen při poznávání osob, ale také při vstupu do neznámé budovy.

Funkcionalistická vila stavitele Karla Tomáška prošla za svých 90 let mnoha osudy a její stav se postupem času spíše zhoršoval. Nejdříve sloužila jako projektová kancelář známého stavitele, poté z části jako mateřská škola nebo prodejna smíšeného zboží. Ve skoro všech letech byla hojně navštěvována pracovníky, zákazníky i širokou veřejností. Až na ta léta poslední. V roce 2020 se osud místa protnul s bratry Česalovými, kteří chtějí kulturní nemovité památce vrátit její bývalý lesk a exkluzivitu.

Kancelářské prostory v coworkingovém centru nalezlo již několik firem. A pro každou z nich je důležitá reprezentativnost pro příchozí návštěvy. Proto bylo základním krokem zkultivovat vstupní prostory, a to obnovením mobiliáře recepce.

Návrhu i samotné realizace se zhostil plzeňský interiérový designer Pavel Vrzák z rodinné firmy Exclusive interiors. Fotografie ani nákres původní podoby se nedochovaly, takže projekt musel vymyslet a naplánovat do posledního detailu sám. Když nyní přijdete na návštěvu, jako první vás osloví jemně provedené označení budovy “Tomáškova vila”. Elegantní font dostává své linie na vkusně vybrané tapetě v šedém dekoru, doplněný o dvě postranní závěsná světla, která inklinují ke stylu 30. let minulého století. Nakonec celý prostor doplňuje široká dřevěná konstrukce recepce v černém provedení. Přečtěte si jak se vyjádřil pan Vrzák k realizaci.

Exclusive Interiors

www.exclusiveinteriors.cz

Nezávislý a samostatný profesionál na poli interierového designu.

PAVEL VRZÁK

majitel, designér, nákupčí, mistr řemeslníků, dráb, profík, konzultant, poradce, ten kdo dává směr.

Když k Vám přišla nabídka na tuto zakázku, jaké byly vaše první myšlenky, kroky?

Myšlenka byla nést se v duchu doby vzniku vily. Vtipné je, že jsem vedle této stavby vyrůstal 20 let a první republika je mou velkou inspirací. Mám tu dobu elegance, praktičnosti, kvality, detailů a slušnosti moc rád. Bylo mi ctí, dát život části vily, ač to byl zásah jen do recepce, ale jak víme, vstup do domu vypovídá o majitelích. Bylo mi dáno do vínku, že při vstupu do místnosti vidím jak bude, či by měla vypadat. První nápad a myšlenku považuji vždy za nejlepší. Nutno podotknout, že mne bratři Česalovi nechali tvořit a nezasahovali do mé vize, za což jim vřele děkuji.

Jak probíhala příprava návrhu recepce v památkově chráněné nemovitosti?

Návrhy jsem donedávna vždy kreslil ručně, většinou mne skica stačí a klientům také. Zásadní je představa a tu já měl. Nábytku rozumím a vím co kreslím, aby to bylo vyrobitelné, ale i funkční a hezké. Inspirací mne byl nábytek mojí babičky, který mám v paměti a zasahuje do stejného času vzniku vily. Příjemné bylo, že z odboru památkové péče neměli do mého zásahu do interiéru připomínky.

Bylo obtížné popasovat se s funkcionalistickým duchem vily tak, aby byl povznesen do moderního stylu?

Nebylo, pro mě ne. Baví mě. Jak jsem zmínil, mám tu dobu rád a sama vila je velkou inspirací. Stále je zde spousta původních prvků a detailů, které jsou výzvou jak se na ně napojit a neuškodit. Použil jsem sice moderní materiály, ale stylem jsme zůstali v dobách noblesy a elegance.

Měl jste od památkového úřadu nějaké mantinely, které prvky jsou vhodné, a které nikoliv? Případně jak jste přemýšlel nad konečným vzhledem?

Naštěstí ne, překvapivě do ničeho, co jsem vymyslel, zvolil a vybral, nikdo nezasahoval a to mě moc těší. Zdá se, že je s výsledkem spokojeno vícero subjektů. Děkuji jim.

Co by jste vyzdvihl na vaší provedené práci?

Tato nabídka a důvěra majitelů, která mi byla svěřena v takovém krásném prostoru. Moc mne těší, že se bratři Česalovi ujali takového projektu – to stojí za vyzdvižení.

Byly nějaké zajímavosti, nebo zádrhely, které provázely váš projekt, o které by jste se s námi rád podělil?

Tady Vás asi zklamu, kromě zásahu pro přívody elektřiny a dat, bylo vše v průběhu hladké a klaplo jak mělo. Těším se z výsledku. Vznikl zde reprezentativní vstup s krásnou recepcí se stylovými svítidly, vkusnou tapetou a dominantním pultem s nádechem 30 – 40 let.

Jaká je vaše dosavadní zkušenost s projekty v historických objektech obecně a uvedl by jste nějaké významné zakázky z vaší praxe?

Oboru interiérů a dekoratérství se věnuji skoro 25 let, zkušeností je tedy mnoho, ale je stále co zlepšovat a posouvat se. Každý objekt má své a žádá si své. Děláme svou práci rádi a snad je to i vidět. Namátkou z historických objektů mohu zmínit interiéry hradu v Táboře, Pražské arcibiskupství na Pražském hradě nebo rekonstrukce historického domu na Malostranském náměstí v Praze, kde žil lazebník Rudolfa II.. Soukromé interiéry prvorepublikových vil v Praze, v Plzni a samozřejmě i část Tomáškovi vily.

Skloubit eleganci s moderními prvky se podařilo prostě na výbornou. Za pultem našli svá místa pracovníci, kteří vás s úsměvem uvítají a poskytnou informace nebo pomocnou ruku při vaší pracovní návštěvě či doručování písemností. Prostory kulturní památky jsou otevřené i veřejnosti. Vyberte si datum své prohlídky a uvidíte to na vlastní oči.

Nejnovější příspěvky